Divadelné texty pre detské súbory


Milí divadelníci, sympatizanti divadla.   

Divadelné texty, príbehy pre deti a žiakov, sú uvádzané kompletne. K dnešnému dňu ich je 36. Pre žiakov I. stupňa - 23; pre žiakov II. stupňa -  12 a pre žiakov 15+ - 1.  A pripravujem ďalšie.

Niektoré z príbehov sú špecifické tým, že vzhliadnutím predstavenia deti nadobudnú nové poznatky (I. stupeň ZŠ), napr. Rybník na okraji lesa alebo v predstaveniach pre II. stupeň a žiakov 15+ sa rieši niektorý z problémov, ktorý je im blízky.

Takmer všetky z uvedených hier boli s deťmi a žiakmi naštudované alebo texty boli obsahom cvičení v rámci záujmovej činnosti. Deti a žiaci boli častokrát námetom, aktívne sa podieľali na tvorbe predstavení.

V prípade, že sa rozhodnete inscenovať niektorý z textov, ozvite sa mi. Rád sa s Vami zoznámim a prípadne pomôžem pri úprave textu predlohy, naštudovaní. Rád Vám pomôžem.

Kratšie príbehy sú  určené skôr pre deti I. stupňa, ale môžu ich nacvičiť aj staršie deti. Niektoré z hier pre žiakov II. stupňa môžu naštudovať starší žiaci 15+ alebo opačne.

Ak texty využijete na prácu s deťmi a v rámci aktivít vzniknú napríklad obrázky alebo fotky z predstavenia a súhlasíte z ich uverejnením, rád ich umiestnim k hre. 

S úctou a pozdravom Andrej.

Krajina bábok

13.08.2021

Príbeh Klaudii a jej bábky (Elisy), ktoré si prestávajú rozumieť. Elisa zoberie pomocou sluhu Klaudiu do Krajiny bábok.

Dva úsmevné, skôr poviedkové príbehy pre jedného, dvoch hercov, z ktorých jeden má "dar reči".

Žiaci 3. C

28.04.2021

Žiaci 3. C sú takmer ako jedna rodina. Otvorene rozprávajú s učiteľkou, inšpektorkou, upratovačkou v škole.

Krátky príbeh o stratenej hlávke kapusty a zajacovi, ktorý sa nechcel priznať, že ju zjedol

Keď princezná ráno zle vstala, nepomôžu dvorné dámy a ani šašo. Musí prísť nečakaný návštevník.

Kedysi na zemi žili draci. Jeden z nich, Drakoslav sa stretol s čertom, Čertoslavom. Práve keď čakal na princeznú. Ako ich stretnutie skončilo?

Krátky príbeh dvoch kamarátov, ktorí sa ulakomia na kúsok trávy. A čo také lakomstvo prináša?

Zebrička, žirafa a sova žijú v zoo. Blíži sa zima a s ňou príde aj prvý sneh. Ako sú zvieratká v zoo pripravené na zimáčika? (pre I. stupeň)

Veselý, spevavý, trochu veršovaný príbeh o priateľstve líšky s vlkom a zvieratiek na farme.

Lili a varecha

29.03.2021

Úsmevný, trochu veršovný, príbeh dvoch priateliek: Lili a Varechy, a ich nezvyčajnej záľube.

Náš rozprávkový príbeh sa odohráva na vzdialenom ostrove. Každé more má svoje ostrovy. No a tento sa volá Papa Popo Kaka.

Kontakt:

Email: opaleny.andrej@gmail.com                                                                                                            Tel: 0948332137